Banjaluka: Visoke cijene vrtića, a za 2.300 nema mjesta
Nakon objavljivanja konkursa u Banjaluci čak 2 300 djece nije dobilo mjesto u javnim vrtićima.
Zabrinjava i činjenica da je malo slobodnih mjesta ostalo i u privatnim predškolskim ustanovama i da se kalkuliše sacijenama. I dok evropski gradovi olakšavaju građanima, neki imaju i besplatne vrtiće, u Banjaluci se situacija usložnjava.
Crta je podvučena, a ispod je ostalo 2 300 djece. Njihovi roditelji moraće tražiti rješenje jer u državnim vrtića u Banjaluci za njih mjesta nema.
U privatnim predškolskim ustanovama koriguju cijene, neki su već povećali dok drugi kalkulišu i koriste postojeću situaciju.
“Od 1. jula osnovna cijena vrtića za jedno dijete je 450 KM, za dvoje djece je 720KM a ukoliko vrtića pohađa trojke ili više djece iz jedne porodice cijena je isto 720 odnosno treće i svako naredno dijete ne plaćaju vrtić.
Mi smo sa roditeljima potpisali aneks ugovora gdje smo se obavezali da se navedena cijena u narednoj godini neće mijenjati”, rekla je Sanja Pejić iz Predškolske ustanove “Klub za djecu Zvjezdica”, Banjaluka.
Strategijom demografskog razvoja plan je da se problem vrtića u Banjaluci u narednom periodu riješi, poručuju oni koji su ovaj dokument kreirali.
“Predviđeno je da Grad obezbjedi vaučere za gradske komunalne usluge u vrijednosti od 150 KM mjesečno po jednom djetetu za onu djecu koja ne mogu biti obuhvaćena dnevnom brigom u vrtićima.
Zbog čega je to tako, imate djecu koja zbog kapaciteta predškolskih ustanova ne mogu biti obuhvaćena, te kapacitete naročito u provatnom sektoru treba da se povećaju što se tiče javnog sektora bliži sam tome da treba da se unaprijede njihovi kapaciteti”, izjavio je Aleksandar Čavić, rukovodilac Tima za izradu Strategije demografskog razvoja Banjaluka.
Vremena za čekanje nema jer roditelji nemaju izbor, privatni vrtići većini su preskupi dok u državnim godinama nema mjesta, ističu u opoziciji i pozivaju nadležne da hitno reaguju.
“Grad bi trebalo da riješi i to na način da poveća odnosno ili izjednači subvencije za državne i privatne vrtiće kako bi u ovom momentu riješili taj gorući problem a onda da nastavi da gradi državne vrtiće i što više ulaže kako bi roditelji mogli da ostave djecu u te vrtiće”, naglašava Dijana Ješić, odbornik Narodnog fronta u Skupštini grada Banjaluka.
Ove godine i roditelji djece koja borave u privatnim predškolskim ustanovama više puta su ukazivali na nepravdu ali i konstantna poskupljenja privatnih predškolskih ustanova ali sluha za njihove zahtjeve nije bilo.
Ovi problemi, sa kojima se roditelji u Banjaluci bore već decenijama, u mnogim evropskim gradovima su odavno riješeni. Poređenja radi vrtići u Minhenu, Beču i Štokholmu jeftiniji su nego u Banjaluci što nam pokazuje kako vlast brine o najmlađima.
(BN) Foto: BN