Banjaluka zatrpana smećem: Ko kome prkosi i zašto su kontejneri prazni, a ulice prekrivene otpadom?

Dok jedni kontejneri zjape prazni, drugi su okruženi gomilama smeća – građani Banjaluke s pravom se pitaju šta se dešava i ko je odgovoran za haos koji prijeti da preraste u ekološku katastrofu. Fotografije razbacanog otpada, nastale kod ambulante u naselju Carice Milice, samo su dio sve veće krize sa odvozom smeća u gradu.
Dok se grad davi u smeću, gradonačelnik Draško Stanivuković obilazi Kupres i Podgoricu, a u Banjaluci je juče proglasio vanrednu situaciju. Međutim, rješenje nije ponudio, niti se zna šta će biti sa novom lokacijom regionalne deponije.
S druge strane, radnici DEPOT-a su u štrajku, jer još uvijek nije odlučeno gdje će biti nova deponija, dok „Čistoća“ i DEPOT godinama vode spor oko zemljišta u Ramićima. Stanivuković za nered krivi rukovodstvo DEPOT-a, optužujući ih da su politički instruisali radnike da zaustave odvoz otpada.
Iz DEPOT-a mu ne ostaju dužni – poručuju da gradonačelnik ili ne razumije kako sistem funkcioniše ili se pravi naivan. Ističu da je on prešao svoje nadležnosti, jer odluku o proglašenju vanredne situacije donosi Skupština grada, a ne on. Direktor DEPOT-a, Ratko Јokić, tvrdi da deponija i dalje prima otpad, ali da „Čistoća“ ne dovozi smeće.
“Grad je još ranije preuzeo obavezu da isplati „Čistoći“ 2,7 miliona KM, ali novac nikada nije prebačen – objašnjava Darko Knežević, predsjednik Sindikalne organizacije DEPOT-a.
U međuvremenu, građani su zabrinuti. Struka upozorava na moguću ekološku krizu, dok se situacija dodatno komplikuje praznim kontejnerima i otpadom nagomilanim pored njih. Da li nadležne službe namjerno ostavljaju smeće pored kontejnera kako bi stvorile još veći haos i izazvale paniku među građanima? Odgovor još uvijek nije poznat, ali jedno je sigurno – Banjaluka nikada nije izgledala ovako zapušteno.