Politika

Dug Srpske prema firmi “Vijadukt” raste svaki dan po 18.000 KM!

Dug Republike Srpske prema slovenačkoj firmi “Vijadukt” od 91 milion maraka iz dana u dan raste po osnovu kamata i do 18.000 maraka dnevno.

Oni koji upravljaju finansijama Srpske, ne brinu se previše, jer kako kažu, treba da se riješe problemi na nivou BiH, da bi obaveza prešla na Srpsku.

Koliko će do tad kamata narasti?

Jednostrani raskid ugovora Republike Srpske za koncesiju za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu, po pravosnažnoj arbitražnoj odluci za koju više ne postoji nikakav pravni lijek, Srpsku košta 91 milion maraka.

Vlada Srpske je 2017. godine potpisala sporazum sa Savjetom ministara BiH, kojim se obavezala da će platiti sve troškove arbitražnog postupka. Dok dug svakodnevno raste za gotovo 18 hiljada maraka dnevno, u Vladi ne žure s isplatom.

Predmet “Vijadukt” nakon devet godina, okončan je 1. maja ove godine. Obaveza plaćanja još nema epilog, a niko ne preuzima odgovornost.

Iz advokatske kancelarije koja zastupa ovu firmu, kažu da su se u više navrata obraćali Savjetu ministara, Pravobranilaštvu BiH i Predsjedništvu BiH, sa zahtjevom za isplatu, ali povratne informacije nema. BiH je dobila odgodu u postupku izvršenja, sto je u maju isteklo.

„Uslov za dobijanje odgode izvršenja je bila garancija pisana Bosne i Hercegovine pred Arbitražnim vijećem, da će dobrovoljno izvršiti presudu, ukoliko ne uspije u postupku poništenja. Postupak poništenja je okončan 1. maja ove godine u korist tužioca, tako da je i ovaj tzv „stay on enforcment“ ili zastoj u postupku izvršenja prestao da važi donošenjem te odluke. Tako da od tog momenta tužioci imaju pravo da pokrenu postupak izvršenja te odluke protiv BiH. A BiH za sada ne postupa po ovoj pisanoj garanciji koja je data pred nadležnim Arbitražnim vijećem“, ističe pravni zastupnik firme Viadukt Nenad Baroš.

Jasno je vlastima u Republici Srpskoj da postupak isplate mora biti sproveden, ali niko po tom pitanju ne radi ništa, kažu u opoziciji, i dodaju da na projektu sa Viaduktom imaju interes oni koji su odgovorni za gubitak spora.

Opširnije u prilogu:

(BN)

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button