Banja LukaDruštvo

(FOTO) Da li su čuvene banjalučke aleje OPASNE PO ŽIVOT: Stabla padaju ljudima pored glava, Gradska uprava pakuje tender

Ogromno stablo se, uz tresak, obrušilo na trotoar i samo poukom srećom niko nije stradao. Očevici tvrde da je mlada žena, sa bebom u kolicima, za dlaku izbjegla tragediju. Dogodilo se to juče u centru Banjaluke.

Incident se desio na početku Ulice Skendera Kulenovića, takoreći u glavnoj gradskoj ulici, nadomak Trga Krajine. I to nije prvi put.

Aleje, kojima se Banjaluka diči i ponosi su, već godinama, opasne po život Banjalučana i Banjalučanki.

Pogotovo je rizična šetnja alejom u Skendera Kulenovića i u susjednoj Kozarskoj ulici, jer drveće u njoj zasađeno još u doba Austrougarske. Odavno je ovoj aleji bio neophodan “generalni remont”, ali…

Zoran N., koji stanuje u komšiluku  u ulici Duška Koščiće kaže da je ovaj dio grada najugroženiji i da Kozarska i Skendera Kulenovića već odavno nisu bezbjedne za prolaznike, a da je ono što se u nedjelju dogodilo samo još jedna, možda i posljednja opomena.

– Samo u proteklih godinu dana četiri stabla su se srušila u ove dvije ulice. Kad zaduva jači vjetar više niko ne smije izaći iz stana. – kaže Zoran.

On kaže da su se građani često obraćali za pomoć Gradskoj upravi i tražili da stručnjaci izađu na teren i da ispitaju u kakvom stanju su stabla, ali da lokalna vlast ne mari za bezbjednost sugrađana.

– Kad se tako nešto desi i stablo padne na trotoar ili saobraćajnicu, oni kažu da će rešiti problem, da će biti urađena analiza, ali sve ostane na tome – dodao je Zoran.

Čekajući tender i sanitarnu sječu 

Tako je bilo i ovog puta. Iz Gradske uprave su se upravo oglasili da bi poručili da su svjesni opasnosti, da je “sve pod kontrolom” i da su procedure “u toku”.

– Odjeljenje za komunalne poslove kroz redovne aktivnosti na očuvanju, unapređenju i održavanju zelenih površina sprovodi procjenu zdravstvenog stanja stabala na području grada, tim više što je većina drvorednih pravaca u Banjaluci sačinjena od starih i u većoj mjeri dotrajalih stabala. – poručuju iz Gradske uprave.

Dodaju da je, u vezi s tim, gorespomenuto odjeljenje, prošlog mjeseca “pokrenulo postupak javne nabavke” za usluge „utvrđivanja zdravstvenog stanja stabala i sanitarne rezidbe“.

Znači, tender još nije ni raspisan, a kad će se zna se, a kad se raspiše onda slijedi izbor najpovoljnijeg ponuđača, pa rok za žalbe, pa… tek nakon svih administrativnih peripetija na red će doći “sistematski pregled” aleja, pa utvrđivanje koja su stabla bolesna ili oštećena pa tek onda “sanitarna rezidba”.

A do tada će šetači nositi, doslovno, glavu u torbi. Osim lude i brze vožnje, po život pješaka su opasna i ogromna razgranata stabla, stara više od 100 godina, koja se svakog trenutka mogu polomiti i pasti.

Da taj problem nije od juče, zna i penzionerka Milka, koja već decenijama živi u Kozarskoj ulici. Kaže da je betonizacija grada uradila svoje i da u takvoj situaciji, nije nikakvo iznenađenje što se stabla suše i ruše: ne samo zbog starosti, nego i zbog zagađenja i skučenog životnog prostora.

– Oko Božića je palo stablo u Kozarskoj ulici pa su vozila išla trotoarom, a na taj način bila je ugrožena i bezbjednost pješaka. Obećavali su da će uraditi studiju, da će analizirati i pregledati stabla, da će ukloniti ona koja nisu zdrava i koja su počela da se suše ili su se već osušila. Evo prošla su 4 mjeseca nikog nismo vidjeli da je izašao na teren i da je radio analize – kaže Milka.

Aleje i dinosaurusi

Dodaje da se nada da će se bar sada, nakon što je umalo stradala majka sa bebom, “nadležni” sjetiti da izađu na teren i preduzmu mjere.

– Znam da su oni ovih dana zauzeti nabavkom dinosaurusa koji “mašu repom i trepću okicama”. Ali, bezbjednost građana je ipak važnija od dinosaurusa – kaže Milka.

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button