Kinezi hoće koncesiju za solarnu elektranu u Gacku
Vlada Republike Srpske, par dana prije lokalnih izbora pokrenula je postupak za dodjelu koncesije za gradnju solarne elektrane „Gacko“ u istoimenoj lokalnoj zajednici, a po inicijativi kompanije „Solar Win“ iz Banjaluke.
Riječ je o kompaniji koja je u vlasništvu kineskih državljana i lobista, a koju je osnovao Veljko Vukelić, veoma blizak saradnik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
U odluci Vlade se navodi da je instalisana snaga elektrane 200 megavata, a da je godišnja proizvodnja 260 gigavat časova.
Vrijednost ovog projekta se ne navodi, ali poređenja radi, elektrana ministra privrede i preduzetništva Vojina Mitrovića koju planira da gradi u Bileći, a čija je snaga 140 megavata, je procijenjena na preko 230 miliona KM.
Zemljište koje pod koncesiju traži „Solar Win“ prostire se na više od 200 hektara u mjestu Cerica, sa lijeve i desne strane puta „Gacko – Bileća“.
Ministarstvo energetike i rudarstva je ovlašteno da pripremi dokumentaciju, a zatim preko Komisije za koncesije sprovede postupak.
Ovo je drugi projekat koji ova kompanija planira u Gacku. U aprilu ove godine, portal “Direkt“ je opširno pisao da im lokalna vlast planira pokloniti 62.000 kvadrata zemlje za gradnju fabrike solarnih panela.
Međutim, ta ideja nije dovedena do kraja, a otežavajuća okolnost za potencijalne investitore je i to što je u međuvremenu SNSD izgubio vlast u Gacku.
Novi načelnik opštine biće Vukota Govedarica iz SDS-a koji je žestoko kritikovao ovaj projekat sumnjajući u sposobnost i namjere ove firme.
Kao što smo prethodno rekli, firmu „Solar win“ je osnovao Veljko Vukelić, često viđen učesnik sastanaka rukovodstva Republike Srpske sa kineskim investitorima.
Novi vlasnici ove firme su Dragan Čigoja, Dragomir Menićani i Hui Chen.
Čigoja i Hui su suosnivači firme „HD razvoj“ iz Sarajeva, a koja ima poslovnice u Banjaluci, Zagrebu i Beogradu.
Navode da im je cilj povezivanje kineskih kompanija i vlada te kompanija jugoistočne Evrope u oblasti ekonomije, tehnologije, trgovine i odgovarajućih usluga te da su posvećeni izgradnji platforme za bilateralnu saradnju između Kine i Evrope.
„Članovi našeg tima dolaze iz Kine, Srbije, BiH, Hrvatske i drugih zemalja, sa bogatim stručnim znanjem, međunarodnim razmišljanjem i vizijom, visokim osjećajem odgovornosti i profesionalizma, jedan smo od timova koji najbolje poznaje kineske kompanije i kompanije iz jugoistočne Evrope, i lider smo u međunarodnoj industriji poslovnih usluga“, piše na njihovom sajtu.
Za Chen Hui se navodi da je master poslovne administracije sa Univerziteta Azije i poznata privatna preduzetnica u Šangaju.
Kako piše, više od 20 godina ona se bavi uslugama upravljanja, upravljanjem resursima, investicionim holding preduzećima, stoji u njenoj biografiji.
(Capital)