Banja LukaPolitika

Šta će narod reći o milionu KM za Draška Stanivukovića: Počinje javna rasprava o budžetu grada, prva runda večeras u Dragočaju

Budžet gradonačelnika Draška Stanivukovića bi trebalo da bude uvećan za 3,3 puta u odnosu na ono što je prvi čovjek Banjaluke imao na raspolaganju lani, a istovremeno je planirano manje novca za sportiste, poljoprivrednike i ljude sa invaliditetom.

Ovako bi, prema nacrtu budžeta Banjaluke za 2025. godinu, trebalo da bude raspoređeno 252 miliona KM, koliko će se, prema planovima, ptikupiti u gradskoj kasi.

Da li su svi procenti baš pravedni, ekonomski i društveno opravdani i da li su planovi realni? Šta se krije iza, kako opozicija tvrdi populističkih, priča gradonačelnika Stanivukovića, o nastavku svih davanja i svih projekata iz ranijih godina: od subvencija za roditelje čija djeca pohađaju privatne vrtiće do besplatnog prevoza za penzionere, udžbenika za đake, placeva za malde parove…

Rasprava o nacrtu budžeta u Skupštini grada bila je žestoka i odbornici su imali brojne primjedbe, a sada je vrijeme da i građani kažu svoje.

Javna rasprava o budžetu otvorena je u srijedu i trjaće do 15. aprila. Do tada Banjalučani mogu svoje primjedbe poslati na imejl primjedbe@banjaluka.rs.ba ili poštom na adresu: Gradska uprava Grada Banjaluka, Trg srpskih vladara br. 1, sa naznakom: Odjeljenje za finansije.

Javne rasprave će se održati i u Mjesnim zajednicama, a prva je zakazana u Društvenom domu u Dragočaju, večeras u 18 časova.

Sutra će u isto vrijeme javna rasprava biti održana u Društvenom domu u Bronzanom Majdanu, a u nedjelju u podne u OŠ Petar Kočić u Kolima

U nedelju je na rasporedu i javna rasprava u Krupi na Vrbasu i održaće se u OŠ Vojislav Ilić s početkom u 15 časova.

U ponedjeljak u 18 časova slijedi javna rasprava u Društvenom domu u Zalužanima.

Na zvaničnom sajtu Grada Banjaluka objavljeni su i termini održavanja javnih rasprava u drugim Mjesnim zajednicama.

Uz budžet za gradonačelnika Stanivukovića, koji bi prema nacrtu, trebalo da iznosi skoro milion maraka, ili tačnije 973.570 KM, najviše pažnje u nacrtu ovogodišnjeg budžeta izazvala su “kresanja” pojedinih stavki.

Tako su problematične male naknade za njegovatelje i personalne asistente, koji pomažu najtežim bolesnicima i osobama sa invaliditetom, a za to ne mogu dobiti ni platu u visini minimalca

Predviđeno je i smanjenje subvencija za manifestacije i sportska takmičenja na kojima učestvuju osobe sa invaliditetom.

Manje novca bi, prema tom nacrtu dobili i Kulturni centar Banski dvor, Tutistička organizacija, Sportski centar Borik, ali i poljoprivrednici, za koje su subvencije svedene na trećinu prošlogodišnjeg iznosa.

Zbog svega ovog, a i zbog drugih stavki od kojih zavisi kvalitet života pojedinih kategorija građana i funkcionisanje gradskih službi, bitno je da građani jasno i glasno kažu šta misle o svemu tome.

Građanski aktivisti su pozvali Banjalučane da se uključe u javnu raspravu, jer je to način da bar pokušaju uticati na upravljanje novca koji su upravo oni obezbijedili. 

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button