Politika

Šulićeva kampanja više marketing nego pomoć građanima

Proizvode sa 0% marže u marketima u Republici Srpskoj gotovo je nemoguće pronaći, obzirom da se radi o 30 proizvoda koji su izloženi među hiljadama drugih, da ih u nekim marketima ni nema, a i tamo gdje ih ima od 30 smo uspjeli pronaći svega 5.

Iako bi ova kampanja Ministarstva trgovine i turizma Srpske trebalo da traje do kraja mjeseca izgleda se ona završila i prije.

U jednom od banjalučkih marketa nakon što smo obišli sve police sa izloženim proizvodima pitali smo zaposlene da li imaju nešto od proizvoda sa 0% marže.

– Bilo je, ali sada nemamo ništa – rekli su nam u marketu.

“Kampanja nije urodila plodom”

Iako je je ministar trgovine i turizma Denis Šulić početkom marta predstavljajući kampanju rekao da su se proizvođači, distributeri i trgovci odrekli marže na 30 proizvoda, uglavnom prehrambenih koji su u prosjeku jeftiniji oko 20-30 odsto u drugom marketu pronašli smo samo par proizvoda sa oznakom „0% marže – Jer nam je stalo“.

–  Po našem viđanju ovo nije urodilo plodom niti očekivanim, niti bilo kakvim. Prvo od broja proizvoda koji su bili na ovoj listi do trgovaca koji su se uopšte uključili u ovu priču – izjavila je Murisa Marić, izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora.

Prema njenim riječima ovo je bio dobar pokušaj Ministarstva trgovine da nekako pokaže ljudima da se na njih misli, da mogu nekako i trgovce uvući u jednu pozitivnu priču da imamo određene proizvode sa 0% marže.

Istakla je da je svaka nova nabava bilo koje vrste robe već imala novu cijenu.

– Proizvodi nisu bili toliko baš atraktivni za naše potrošače, odmah su na početku svi reagovali „nećemo svakodnevno uzimati kečap“, a sa druge strane potrošači su javljali da ista vrsta kečapa u četiri tržna centra ima četiri različite cijene, tako da nekako uopšte govoriti o 0% marže je postalo preapsurdno – istakla je Murisa Marić.

Naglasila je da trgovci rade za svoj profit i da su se proizvodi koji su bili na ovoj listi izgubili u svim akcijama koje trgovci imaju tokom sedmice, za vikende, za određene dane ili kategoriju stanovništva. Te akcije su mnogo više urodile plodom nego ova priča.

– Sve te proizvode ne možemo naći na jednom mjestu i onda ljudi moraju da lutaju. Smatramo da sve vlade u ovoj zemlji moraju preuzeti odgovornost za ovakvo stanje sa cijenama.

Do kada god bude slobodno formiranje cijena, mi ćemo imati ta stalna poskupljenja i ovakve akcije su samo ispadnu kao promocija određenog broja trgovina.

Ovakvi proizvodi u prodavnicama u Hrvatskoj nalaze se na jednom mjestu pa ih kupci lakše mogu pronaći.

Bez podataka

Srbija i Hrvatska objavljuju podatke o procentu marži u velikim trgovačkim lancima. To za područje BiH nije slučaj, pa nije poznato koliku maržu plaćaju građani.

– To je vrlo interesantno, mi nemamo te podatke. Hrvatska naravno ima i ograničenja sa maržama, Srbija takođe. Mi nemamo tu priču, pa pričamo stalno o osnovnih životnim namirnicama, a onda vidimo da je sada marža lijekove povećana mnogo i zato naši građani reaguju da je svaki lijek postao preskup.

Na mostu dobijete na ćupriji izgubite, tako da se mi stalno vrtimo u krug sa ovom pričom o marži, cijenama, poskupljenjima – naglasila je Marić.

(Srpskainfo) Foto: Željka Knežević/Ringier

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *