Banja LukaPolitika

Urbana mobilnost: Još jedna VELIKA LAŽ Draška Stanivukovića

Hvalospijev gradonačelnika Draška Stanivukovića da je uradio po pitanju urbane mobilnosti u Banjaluci više nego bilo koji evropski grad, još je jedna u nizu neistina koje Stanivuković iznosi u cilju prikupljanja jeftinih političkih poena.

Spremajući se za predstojeće lokalne izbore, Stanivuković je ušao u predizbornu kampanju još od početka 2024. godine, iako ista zvanično počinje u septembru.

Stanivuković mjesecima iznosi svoje realizovane projekte, dodajući svakom prefiks ,,naj”; najbolji, najveći, najljepši, ali i jedinstven i jedini, što je uradio i u kontekstu urbane mobilnosti.

Naime, u aprilu 2024. godine (3.4.2024. godine), Stanivuković je izjavio:

,,Meni je važno ovdje reći da smo u oblasti reforme, kada pričamo o električnim biciklima, električnim trotinetima, generalno alternativnim vidovima prevoza, i za javni prevoz uradili najviše, gotovo više nego bilo koji evropski grad. Dakle, možete nabrojati na prste jedne ruke evropske gradove i gradove svijeta koji su obezbijedili besplatan javni prevoz, koji su obezbijedili, evo, svu ovu logistiku bicikala, trotineta, svega ovog što smo izgradili, sav taj paket za građane. Tako da je Banja Luka davno ispred svih gradova u regionu”, kazao je Stanivuković.

Jednostavnim istraživanjem Stanivukovićeva tvrdnja da se na prste jedne ruke mogu nabrojati gradovi u svijetu u kojima postoje mjere u javnom saobraćaju poput onih u Banjoj Luci, kako to navodi Stanivuković, tvrdnja je koju nije teško demantovati.

Besplatan javni prevoz za pojedine kategorije stanovništva nije novina u regionu, pa tako on u određenom obliku postoji i u Sarajevu, Zagrebu, Ljubljani, Beogradu i Podgorici, dok je u Velenju, u Sloveniji, on potpuno besplatan.

Luksemburg je, kako to navodi portal Fare Free Public Transport, prva država u svijetu koja je 2020. godine uvela potpuno besplatan javni transport, a kako navodi ovaj portal, postoje i brojni svjetski gradovi u kojima je to takođe slučaj. Neki od njih su Talin, Dunkirk, Montpellier, a i New York Times je 2020. godine pisao o brojnim drugim gradovima širom svijeta koji su uveli besplatan javni prevoz.

Osim besplatnog javnog prevoza za pojedine kategorije stanovništva, u gradovima širom regiona već neko vrijeme prisutni su i električni trotineti, kao i bicikli. Samo neki od tih gradova su Beograd, Zagreb, Sarajevo ili Pula.

Takođe je bitno naglasiti da se na prste jedne ruke mogu nabrojati gradovi u kojima javni prevoz nije Gradsko preduzeće nego privatno, a Banjaluka je nažalost jedan od tih gradova.

S obzirom na sve navedeno, tvrdnju Draška Stanivukovića da se na prste jedne ruke mogu nabrojati evropski gradovi i gradovi svijeta koji su obezbijedili besplatan javni prevoz, kao i logistiku javnih električnih bicikala i trotineta, možemo okačiti mačku o rep.

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button