Vlada će se ZADUŽIVATI KOD GRAĐANA: Da li su narodne obveznice SPAS ZA BUDŽET Srpske
Nekako s proljeća, Srpska bi mogla da krene s prodajom narodnih obveznica. Tako bi dugo najavljivanja inicijativa napokon bila realizovana, ali postavlja se pitanje – koliko uspješno.
Da li bi građani Srpske svoje ušteđevine povjerili Vladi?
Već duže vrijeme, u Srpskoj se govori o uvođenju narodnih obveznica. Republika Srpska bi, u tom slučaju, emitovala obveznice, narod bi ih kupovao, pa bi im se, uz određenu kamatu, taj novac kasnije vraćao. Umjesto u bankama, štedjeli bi unutar institucija Srpske.
To bi, prema tvrdnjama ministarke finansija Zore Vidović, moglo da bude značajno za stabilizaciju budžeta i za razvoj domaćeg finansijskog tržišta.
– Naši građani u bankama imaju štednju od 4,5 milijarde maraka. Samo građani, ne privreda. Od tih depozita, milijarda je iznesena vani – rekla je Vidovićeva.
Postavlja se pitanje da li bi narodne obveznice dobro došle narodu ili bi, ipak, bile spas za budžet Republike Srpske, o čijoj se zaduženosti u posljednje vrijeme sve češće govori.
“Latentni bankrot”
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci i predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić kaže da uvođenje narodnih obveznica ne bi bilo loša ideja kada bi narod imao povjerenja u svoju vladu.
– Sve bi ovo bilo lijepo da živimo u zemlji u kojoj narod nema osjećaj latentnog bankrota o kojem se priča. Pitanje je koliko će narod biti zainteresovan za ovaj vid ulaganja – kaže Trivićeva.
Ubijeđena je da će se taj novac koristiti za opštu potrošnju, odnosno za popunjavanje budžetskih rupa, jer je to, kako kaže, slučaj i sa decenijskim zaduženjima putem obveznica koje su kupovale poslovne banke.
– Sav taj novac koji je Vlada dobila prodajući obveznice bankama iskorišten je isključivo za opštu potrošnju. Da bi ovaj projekat uspio, povjerenje u Vladu mora biti apsolutno, u smislu mogućnosti vraćanja duga po tim narodnim obveznicama. Paradoksalno je da je već ovakvom najavom Vlada sama srušila dio tog povjerenja, jer kontekst u kojem se sve dešava, opšte mišljenje da im hronično nedostaje sredstava i da je budžet nelikvidan, pa hajmo još tražiti i od naroda, opravdano će stvoriti još veće nepovjerenje u Vladu i njenu sposobnost da vraća građanima sutra novac koji im oni posude kroz narodne obveznice – kategorična je ona.
Ekonomista Zoran Pavlović za Srpskainfo kaže da bi se ovakav potez mogao nazvati dobrim u slučaju da sve bude transparentno.
– To je iskustvo koje postoji u Hrvatskoj, u Sloveniji nisu uspjeli s narodnim obaveznicama, a kako će to biti u Republici Srpskoj?! Vidjećemo. Sve zavisi od toga koliko će to biti sigurno ljudima. Narodne obveznice su emitovane i u bivšoj Jugoslaviji, ali su namjene bile jasno definisane, šta se gradilo, koliko će to biti korisno, isplativo… Pretpostavljam da su nadležni svjesni koliko je to složeno – kaže Pavlović.
Pitanje je, kaže, koliko će građani imati povjerenja u Vladu Srpske.
– Dobro je da ljudi koji imaju manje iznose novca taj novac drže u obveznicama. To nije van pameti, ali pitanje je koliko će to biti kvalitetno – kaže on.
S tim novcem bi, kaže, bilo dobro stimulisati privredu.
– Bilo bi dobro da novac bude usmjeren u privredna društva koja mogu da zapošljavaju, da kupe novu opremu, kako bi stvarala radna mjesta. Infrastruktura i putevi su potrebni, ali su, u ovom trenutku, potrebnija radna mjesta – zaključio je Pavlović.