BiznisPolitika
Aktuelno

Američke sankcije pogodiće stotine radnika “Infinity grupe”, “Kaldere” i televizija

BANJALUKA – Dodavanjem “Prointera ITSS”, “Infinity International grupe”, “K-2 Audio Company”, “Kaldera Company”, “Sirius 2010” i televizije “Una World” na OFAC-ovu listu sankcionisanih pravnih lica od strane SAD-a, kojima će po svemu sudeći uskoro biti pogašeni svi bankovni računi, pod znak pitanja dolaze isplate plata za više stotina radnika zaposlenih u tim firmama.

Prema zvaničnim podacima s kraja prošle godine, najviše zaposlenih ima “Kaldera Company” – 183, dok je odmah iza nje “Prointer ITSS” u kojem radi 178 ljudi u Banjaluci i Sarajevu.

Na OFAC-ovu listu ekspresno je uvrštena i firma “K-2 Audio Company” na koju je Alternativna televizija zbog sankcija nedavno prebacila svoje radnike, a u pitanju je 131 zaposlena, prema posljednjim podacima u registru.

Medijska kuća “Una world”, televizija koja je otvorena pod velikim pritiscima javnosti i uz brojne kontraverze takođe se našla na ovoj listi, a zapošljava 65 radnika.

Tu su još i računi i radnici “Infinity grupe” koja ima svoje ekspoziture u Crnoj Gori i Makedoniji, kao i banjalučka firma “EP mobile”, koja, doduše, nema radnike, ali uspješno pobjeđuje na javnim pozivima za nabavku punjača za električna vozila.

Juče je u svom saopštenju “Infinity grupa” istakla da je sankcijama ugroženo 800 radnih mjesta u njihovoj grupaciji.

Portal CAPITAL ranije je objavio da sankcionisane kompanije mogu očekivati gašenje računa, kao što se dogodilo najvišim funkcionerima Republike Srpske, kojima su sankcije uvedene u prethodnom periodu.

Ko se sve nalazi na crnoj listi?

Podsjetimo, Sjedinjene Američke Države dodale su Milorada Dodika na listu sankcija u januaru 2017. godine, a listu su proširile i na Alternativnu televiziju iz Banjaluke u januaru 2022. godine.

U novembru prošle godine, lista je proširena i na ministra energetike i rudarstva Republike Srpske Petra Đokića, člana izvršnog odbora SNSD-a Savu Cvijetinovića i šefa Predstavništva Republike Srpske u Moskvi Duška Perovića.

U martu ove godine sankcionisani su Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske, Branislava Okuka, savjetnik predsjednika RS i Jelena Pajić Baštinac, generalna sekretarka predsjednika RS.

Na crnoj listi završili su, između ostalih i Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH, Dodikovi kćerka i sin, Gorica i Igor Dodik,  predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković i ministar pravde Miloš Bukejlović.

Međutim, osim zabrane putovanja u SAD, niko od njih nije osjetio neke posljedice sve do posjete Ane Moris, vršioca dužnosti pomoćnika ministra finansija SAD, u martu ove godine, koja je za naš portal rekla da bi banke mogle doći pod sankcije ako dopuštaju sankcionisanim osobama da imaju otvorene račune kod njih.

Ovo je bi povod da sve banke zatvore račune sankcionisanim osobama, uključujući i partiju SDS, koji je zbog toga zamalo ostao bez mogućnosti da izađe na izbore.

Kao posljedica zatvaranja računa, onemogućena je isplata plata svim osobama na OFAC listi, nakon čega je Narodna skupština RS promijenila Zakon o radu i omogućila ovim osobama isplatu plata na ruke.

(Capital.ba)

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button