Banja LukaDruštvo

Ekološka kriza u Banjaluci: Opasno zagađenje jer smog i smeće prijete zdravlju građana 

Grad na Vrbasu poznat po raskošnoj ljepoti, ali i činjenici da je bio jedan od najurednijih gradova u regionu, danas je postao sušta suprotnost svemu tome. Svakodnevna upozorenja na zagađen vazduh, nagomilano smeće, kao i moguću ekološku katastrofu pokazatelji su koliko je prvi čovjek Banjaluke Draško Stanivuković kao i njegovi saradnici zapustili grad.

Podsjećanja radi, Banjaluka prednjači kada je u pitanju zagađen vazduh te crvena upozorenja i svakodnevno alarmiranje građana da se paze i vode računa o izlascima napolje jer je vazduh vrlo zagađen te prijeti po zdravlje svih, a ne samo onih najugroženijih poput djece, starijih, trudnica kao i osoba koje pate od određenih zdravstvenih tegoba.

Banja Luka nema tešku industriju ni termoelektrane, ali zato ima vazduh koji je tokom zime među najzagađenijima u Bosni i Hercegovini. Loženje uglja, drva i peleta, kao i izduvni gasovi iz automobila, su ključni razlozi zbog kojih je vazduh u Banjaluci tokom skoro cijelog novembra bio nezdrav za osjetljive grupe. U ovom gradu se nekoliko desetaka hiljada domaćinstava grije na ugalj, drva, ili pelet, dok Banjalučani voze 93 hiljade automobila – što u praksi znači jedan automobil na dva stanovnika.

Pored gore navedenog i vidno zagađenog vazduha, Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske prestaje sa mjerenjem aerozagađenja i buke na području Banjaluke, jer se zbog neusvajanja budžeta grada za ovu godinu, a kojeg gradonačelnik Draško Stanivuković nikad za 2025. godinu nije ni predložio odbornicima, ne mogu zaključiti novi ugovori o finansiranju ove djelatnosti.

Novac potrošen nenamjenski, revizorski izvještaj Banjaluke negativan, gradonačelnik ne podnosi izvještaj o izvršenju budžeta, tome koliko je potrošio, zadužio se, koliko je Banjaluka u minusu, pa tako nije dostavio ni prijedlog budžeta za 2025. godinu, a što će građane koštati ne više novca već očigledno i zdravlja.

Pored vazduha, tu je i smeće.

Draško Stanivuković, već četiri godine ignoriše probleme DЕPOT-a, posebno kada je riječ o lokaciji za odlaganje otpada. Ovo je jedino javno preduzeće u gradu koje posluje pozitivno, ali se namjerno gura ka gašenju, a što je potvrdio i direktor JP DЕPOT Ratko Jokić. Dodao je da je preduzeće u više navrata upućivalo zvanične dopise i upozorenja Gradskoj upravi, ali da na njih nikada nisu dobili odgovor.

Jokić je naglasio da se situacija sa odlaganjem otpada mora što hitnije rješavati jer gradu prijeti ekološka katastrofa i to ne samo Banjaluci već i u drugih 7 gradova iopština koji odlažu otpad na ovoj lokaciji. Kako je on naveo, ukoliko gradonačelnik ne pristane da razgovara ni o jednom mogućem rješenju Banjaluku bi mogao zadesiti scenario Kotor Varoša gdje je deponija gorila nekoliko sedmica uz bezuspješno gašenje.

I dok prvi čovjek grada sam na svoj račun drži hvalospjeve, brani se od onih kojima pokušava prebaciti sopstvenu odgovornost Banjaluka se suočava sa do sad najvećom ekološkom krizom. Građani plaćaju odvoz smeća, a koje se redovno ne vozi. Poznata je informacija da su u protekle čeitiri godine potrošena sredstva sa stavki vezanih za odvoz smeća, pitanje je gdje su završila ta sredstva s obzirom da pored problema s deponijom građani se svaki dan suočavaju sa neredovnim kupljenjem i otklanjanjem smeća, a do kad, niko ne zna…

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button