Politika

Izborne podvale: Funkcioneri u trci za odbornike

Umjesto da na listama za odbornike u opštinama i gradovima budu nova lica koja su poznata po djelovanju na lokalu, na predstojećim lokalnim izborima kandidatske liste opet su popunili visoki funkcioneri koji odborničke mandate neće prihvatiti, nego će u klupe lokalnih skupština sjesti sljedeći kandidat sa liste određene partije, za koje građani zapravo nisu ni glasali.

– Da neko stvarno namjerava da ministarsku, poslaničku ili čak poziciju predsjednika Narodne skupštine zamijeni za mjesto odbornika teško je povjerovati. Ipak političke partije na lokalnim izborima uporno kandiduju osobe koje su već na visokim funkcijama Republike Srpske, ali i na nivou Bosne i Hercegovine, a gdje će vjerovatno ostati i nakon izbora u oktobru. Zato mnogi s pravom smatraju da se iza svega krije obmana građana i ponižavanje birača.

Kandidatske liste vrve od zvučnih imena, koja će mnogi birači u oktobru zaokružiti, međutim ukoliko ih izaberu oni neće napustiti visoku funkciju i prihvatiti da budu odbornici.

Evo nekih:

– Nosilac liste i kandidat Ujedinjene Srpske za odbornika u Banjaluci je Nenad Stevandić, aktuelni predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

– Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i narodni poslanik Vlado Đajić je nosilac liste odnosno kandidat SNSD-a za odbornika u Banjaluci.

– Na listi za odbornika SNSD-a u Banjaluci je i minstar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, kao i Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH.

– Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Staša Košarac, kandidat je SNSD-a za odbornika u Skupšini opštine Istočna Ilidža.

– Prvi na listi kandidata za odbornike PDP-a je predsjednik ove stranke i poslanik u parlamentu BiH Branislav Borenović. Pored Borenovića, na odborničkoj listi su i Stanivukovićevi savjetnici, direktori javnih preduzeća koje je on postavio, kao i poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske i niko od njih se neće odreći svojih trenutnih pozicija zarad odborničkog mandata.

– Diko Cvijetinović, direktor Rudnika i termoelektrane Ugljevik, kandidat je Narodne partije Srpske za odbornika u Skupštini grada Bijeljina.

– Maksim Skoko, narodni poslanik i direktor Rudnika i termoelektrane Gacko, prvi je kandidat za odbornika u Skupštini opštine Gacko na listi Socijalističke partije Srpske.

Spisku kandidatura zvučnih imena međutim ovdje nije kraj jer u skoro svakoj opštini na listama se nalaze upravo oni koji neće uzeti odbornički mandat nakon izbora.

“I sasvim je sigurno da niko od njih se neće odreći tih fotelja u kojima trenutno sjede da bi je zamijenili odborničkim mjestom. To je ta velika varka kojom se služe političke partije i žele na taj način privući što više glasova što pokazuje koliko su im zapravo važni ti lokalni izbori”, kaže politički analitičar Tanja Topić. 

Da će se nakon oktobarskih izbora iko spustiti sa više na nižu funkciju, teško je povjerovati, posebno ako se zna da odbornička naknada koja se kreće od nekoliko stotina maraka do nešto više od hiljadu maraka, i da je od 3 do 5 puta manja od one koja se dobija u Narodnoj skupštini Republike Srpske, parlamentu BiH, ministarstvima i javnim preduzećima.

“Oni koji su se na ovo odlučili pokušavaju da popularizuju svoje izborne liste pogotovo zbog činjenice da oni nemaju novih lica koja mogu da budu popularna i na ovaj način pokušavaju da prevare građane odnosno svoje birače dajući nekim dobro poznatim licima ta imena, a znamo da će se oni odreći tih mandata”, kaže novinar Đorđe Vujatović.

Ustavno pravo da neko može da bude biran na izborima odnosno da se kandiduje, ovdje se zapravo koristi za zbunjivanje birača, međutim pored obmane građana, ovo otvara još jedan prostor za zloupotrebe javnih resursa i novca.

“S obzirom na to da se radi o visokim funkcionerima koji onda još dodatno svoje pozicije u okviru funkcija koje obavljaju koriste i zloupotrebljavaju da bi promovisali stranku pred izbore. Često se tu koriste i javni resursi i javna funkcija da bi namakli glasove pred ozbore bez obzira da li se radi o opštim i lokalnim izborima”, kaže Ivana Korajlić, izvršni direktor u organizaciji Transparensi BiH.

Inicijativa da se izmjenama Izbornog zakona definiše da onaj ko dobije novi mandat, automatski ostaje bez prethodnog nije bilo, što ne čudi jer gotovo niko od političara ne želi da sam sebi sužava prostor u kojem se na prevaru skupljaju glasovi i rješavaju kadrovski problemi stranaka u kojima je sve manje poznatih imena koja će biti prepoznata na listama.

Sve ovo se može smatrati izbornim prevarama i manipulacijama kojima političke stranke dovode građane u zabludu.

(BN/Pijemont)

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button