
Brnabićeva je rekla da su univerziteti u Srbiji saglasni sa preloženim izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju.
Brnabić je izjavila da će zakazati kolegijum sa šefovima poslaničkih grupa pred sednicu na kojoj bi trebalo da se usvoje izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju i istakla da nije sigurna kako će se ponašati opozicioni poslanici, ali da se nada da bi za taj zakon trebalo da glasaju svi.
One je uputila molbu univerzitetima, fakultetima i studentima u blokadi da razmisle da se nakon usvajanja izmena Zakona o visokom obrazovanju vrate na nastavu i da spasu ovu akademsku godinu.
“Molim sve univerzitete, sve fakultete, sve studente u blokadi da dobro razmisle o tome da nakon usvajanja ovih i ovakvih izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, koji i višestruko prevazilaze sve ono što su bili zahtevi studenata u blokadi, ali i zahteve akademske zajednice, da se vratimo nastavi i da spasimo ovu akademsku godinu”, rekla je Brnabić na konferenciji za novinare u parlamentu.
Ona je naglasila da odlukom o vraćanju na nastavu ne bi bilo dovedeno u pitanje više od 230.000 porodica koje imaju studente na državnim univerzitetima.
Brnabić je navela da očekuje da svi daju sve od sebe da se nastava i polaganje ispita na državnim univerzitetima koji su u blokadi nastavi.
“Sada već ulazimo u mart mesec, akademska godina ozbiljno je dovedena u pitanje, s obzirom na to da se približavamo roku kada čak ni fizički više nije moguće nadoknaditi nastavu i ispite”, ukazala je Brnabić.
Ona je dodala da se bližimo periodu kada neće biti moguće da se nadoknadi akademska godina, čak i ukoliko bi se radilo svakog vikenda i tokom čitavog leta sve do 30. septembra, kada akademska godina mora da se završi da bi naredna počela.
“Sada, čitava javnost na jednom mestu ima potvrde svih državnih univerziteta da će se usvajanjem ovakvih izmena i dopuna zakona o visokom obrazovanju, a koji će se najverovatnije naći na dnevnom redu naredne, redovne sednice od utorka 4. marta, da je ovim ispunjen četvrti studentski zahtev i da su takođe ispunjeni svi oni zahtevi koji su dodatno državni univerziteti u Republici Srbiji postavili i o kojima su razgovarali sa Ministarstvom finansija i sa Ministarstvom prosvete. Narodna skupština Republike Srbije će dalje postupati u skladu sa ovim”, rekla je Brnabić.
Ona je rekla da očekuje da svi nakon ovoga daju sve od sebe da se nastavi i nastava i polaganje ispita na državnim univerzitetima koji su u blokadi.
On je istakla da će izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju biti uređeno da se studentima umanji školarina za 50 odsto, ali i da se dodatnim izdvajanjima pokriju stalni troškovi u celosti i da se primanja zaposlenih u visokoškolskim ustanovama povećaju za 16 odsto.
Ona je istakla da se ovim izmenama u potupnosti ispunjava četvrti zahtev studenata i napomenula da će na kraju dodatno izdvajanje za visoko školsto biti značajno veće od 12 milijardi dinara.
“Ovaj zahtev je ne samo ispunjen, već je država mnogo više dala i obavezala se na dodatno finansiranje visokog obrazovanja”, naglasila je Brnabić na vanrednoj konferenciji za medije u Skupštini Srbije.
Ona je precizirala da se predloženim izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju studentima trošak školarine umanjuje za 50 odsto, onako kao što su i tražili.
Prema njenim rečima, razlika je samo u odnosu na to kako se to ispunjava.
“Predloženim izmenama Zakona taj zahtev se ispunjava direktnom refundacijom države studentima. Studenti će platiti punu školarinu svojim fakultetima, fakulteti će onda komunicirati Ministarstvo prosvete koji studenti su platili školarinu i koliko, a onda će se direktno iz budžeta pojedinačno studentima refundirati 50 odsto od te školarine. To je prva najvažnija odredba kojom se u potpunosti ispunjava četvrti zahtev”, kazala je Brnabić.
Prema njenim rečima, dodatna izdvajanja za visoko školstvo će ići i kroz to što se visokoškolskim ustanovama pokrivaju stalni troškovi u celosti, kao i primanja zaposlenih definisana kolektivnim ugovorom u celosti.
Treća odredba, kako kaže predsednica parlamenta, je da će doći do usklađivanja osnovica za plate u visokom obrazovanju sa osnovicama plata u osnovnom i srednjem obrazovanju.
“To će značiti da će se obezbediti iz budžeta Republike Srbije dodatna sredstva za povećanje plata u visokom obrazovanju za čak 16 odsto, da budem precizna 15,97%. Pored toga što će država direktno refundirati studentima 50 odsto njihove školarine, takođe će država obezbediti dodatna sredstva da se povećaju plate zaposlenima u visokom obrazovanju za 16 odsto”, navela je Brnabić.
Dodala je i da su o izmenama i dopunama Zakona, univerziteti, fakulteti u okviru tih univerziteta, kao i studenti u blokadi komunicirali prethodnih nekoliko dana.
(Tanjug/BN) Foto: Tanjug/Printscreen